Mesiac autorského čítania skončil

Knižnica pre mládež mesta Košice, hlavný usporiadateľ slovenskej časti najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania 2014 môže rekapitulovať. V piatok 1. augusta 2014 úspešne zavŕšila svoj 4. ročník projektu, ktorý každoročne venuje všetkým milovníkom knižných príbehov a znalcom súčasnej domácej a zahraničnej literatúry.

Tohtoročný festival sa zapísal nielen do histórie Košíc, ale aj ďalších veľkých miest ako Brno, Ostrava a Wroclaw. Celkovo sprostredkoval 31 literárnych večerov, ktoré do košického Kulturparku priviedli spisovateľov zo Slovenska a Česka a tiež veľmi srdečných autorov z hosťujúceho Škótska.

Iveta Hurná, Knižnica pre mládež mesta Košice: „Máme za sebou ďalší veľmi úspešný ročník. Je nám ľúto, že z rôznych rodinných, zdravotných a technických dôvodov nám zo zoznamu čítajúcich vypadli jeden český a štyria škótski autori, no aj napriek tomu považujem tento ročník za doteraz najúspešnejší. Naše publikum bolo úžasné a literatúra aj tentokrát prilákala medzi nás mladých aj tých skôr narodených. Samozrejme nechýbali naše festivalové stálice z minulých ročníkov, pre ktorých sa čítania stali každodenným večerným rituálom. Počas trvania festivalu sme zaznamenali rekordný záujem a účasť na čítačkách sa celkovo priblížila k peknému okrúhlemu číslu 1.500 návštevníkov.“

DSC_0759

Kvalitní autori zabezpečili rekordnú účasť

Vysoká návštevnosť dokazuje, že festival si za tie roky našiel svojich priaznivcov a že záujem o literatúru stále pretrváva. „Určite k tomu prispeli aj kvalitní hostia aktuálneho ročníka. Prišli finalisti a víťazi prestížnych domácich literárnych cien Anasoft litera a Magnesia Litera aj úspešní a medzinárodne známi škótskych dramatici a básnici. Najvyššiu účasť zaznamenala jednoznačne záverečná dvojica Peter Pišťanek a mladý okúzľujúci básnik William Letford. Veľký záujem určite bol o Zuzanu Cigánovú, Petra Hrušku, Michala Hvoreckého, Moniku Kompaníkovú a Stanislava Rakúsa a za hosťujúcich o Jo Clifforda, Petra Maya, Val McDermid a Gerdu Stevenson,“ doplnila riaditeľka knižnice, Iveta Hurná.

Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR v rámci dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice a podpore mesta Košice, zriaďovateľa Knižnice pre mládež mesta Košice, Českého centra v Bratislave, EHMK n.o., K13 Košické kultúrne centrá a DoubleTree. Poďakovanie samozrejme patrí aj všetkým mediálnym partnerom projektu, ako Rádio Devín, Rádio Lumen, Knižná revue, Literárne informačné centrum, Zajtrajšie noviny a Slovenský syndikát novinárov. Záštitu nad festivalom prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši. „Dúfame, že sa nám o rok podarí zrealizovať aj nasledujúci, V. ročník Mesiaca autorského čítania 2015. Ten by nám tentokrát mohol ponúknuť stretnutia s nórskou literatúrou,“ dodala na záver riaditeľka knižnice.

Eka

DSC_0615

Buďte prvý, kto pridá komentár.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*