Podvodníci, ktorí používajú stále sofistikovanejšie metódy, spôsobili výrazné škody už viac ako 2000 domácnostiam 

Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie (APKT) varuje verejnosť pred podvodníkmi, ktorí ako podomoví predajcovia navštevujú užívateľov káblovej televízie a nezákonným spôsobom ich oberajú o peniaze. Podvodníci sa zameriavajú najmä na starších ľudí, ktorých už poškodili o niekoľko desiatok a v niektorých prípadoch až o stovky eur.

„Podvodníci používajú stále sofistikovanejšie metódy manipulácie a komunikujú veľmi presvedčivo. Podobné nekalé praktiky sme evidovali aj v minulosti, no tento krát to má už celoplošný rozsah. Prípady podvodov zo strany podomových predajcov máme hlásené takmer zo všetkých miest a regiónov, celkovo je to už viac ako dve tisícky podobných prípadov. Keďže takéto konanie môže domácnostiam spôsobiť výrazne škody, rozhodli sme sa podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu,“ povedal prezident APKT Robert Ťavoda.

Podvodníci sa predstavujú ako externí podomoví predajcovia ponúkajúci služby telekomunikačného operátora Slovak Telekom. Domácnosti zavádzajú tvrdením, že ich káblový operátor končí s poskytovaním služieb, a že na základe dohody so Slovak Telekomom sa automaticky stávajú zákazníkmi tejto firmy. Súčasne im predkladajú vopred vyplnené formuláre s výpoveďou zmluvy ich dovtedajšiemu operátorovi, ak aj novú zmluvu s firmou, ktorú zastupujú. Ak domácnosť s podpisom novej zmluvy váha, podvodníci ju zastrašujú, že v danom prípade nadlho ostanú bez televízneho signálu a internetového pripojenia. V niektorých prípadoch sa podvodníkom podarilo vylákať aj údajnú zálohu za inštaláciu nových služieb alebo za prijímacie zariadenia.

Podomoví predajcovia vystupujú v komunikácii so zákazníkmi veľmi presvedčivo a zároveň ich v časovej tiesni a pod nátlakom uisťujú, že za nich vybavia aj výpoveď zákazníckej zmluvy, ktorú majú so svojim súčasným operátorom. Domácnosti taktiež zavádzajú tvrdím, že napriek predčasnému ukončeniu zmluvy im nehrozí žiadna sankcia. Podpisom novej zmluvy sa domácnosti pritom zaväzujú platiť za výrazne drahšie produkty, ktoré starší ľudia často nepotrebujú ani nijako nevyužijú. Zákazníci týmto prichádzajú o peniaze, aj o televízne či internetové služby. Domácnostiam, ktoré majú skúsenosť s podobným nekalým konaním, preto APKT odporúča kontaktovať svojho operátora a obrátiť sa na políciu.

Robert Ťavoda, prezident Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *