Knižnica pre mládež mesta Košice usporiadala pre svojich čitateľov veľké literárne pátranie naprieč celoživotným dielom známej slovenskej spisovateľky Márie Ďuríčkovej, pod názvom Hádaj, pátraj s Guľkom Bombuľkom, ktoré prebiehalo pri príležitosti 95. výročia jej narodenia. Jeho slávnostné ukončenie sa uskutoční 29. septembra 2014 o 9:00 hod. v mimoškolskej pobočke knižnice na Námestí Jána Mathého 1 v Košiciach.
Rozprávkové pátranie pozostávalo z jednotlivých etáp, v ktorých sa malí čitatelia postupne oboznamovali so životom a tvorbou tejto obľúbenej detskej autorky. Apríl patril Jasietke, postave z rovnomennej knihy Jasietka, s ktorou deti putovali rozprávkovou krajinou a stretávali postavičky zo slovenských ľudových rozprávok, máj priniesol hru na ilustrátorov vo forme maľovania zábavného strašidielka z knihy o nezbedných sestrách Danke a Janke, Gevenduchy, jún zas zaviedol malých pátračov do Zvolenskej Slatiny k rodnému domu spisovateľky a tiež za deťmi zo Spojenej Základnej a materskej školy Terézie Vansovej, s ktorými sa spoločne zapojili do celoslovenského detského čitateľského maratónu „Čítajme si…“.
Renáta Hlivová, knihovníčka: „Literárne pátranie sme neprerušili ani počas letných prázdnin. Naša pátracia expedícia totiž pokračovala a smerovala do regálov knižníc v rôznych častiach nášho mesta kde deti hľadali ukryté diela Márie Ďuríčkovej a popri tom plnili zadané súťažné otázky. Teraz máme september a prichádza veľké finále. Plánujeme ho presne na deň narodenia autorky, na pondelok, 29. septembra. Pôjde o spoločné stretnutie všetkých zúčastnených, ktorého súčasťou bude vyhodnotenie jednotlivých súťažných etáp a tiež odmeňovanie. Súťažiaci si od násokrem krásnych spomienok odnesú účastnícku listinu a maskota podujatia, Guľka Bombuľka, ktoré im vždy pripomenú tieto spoločné rozprávkové chvíle. “
Mária Ďuríčková sa narodila 29. septembra 1919 v Zvolenskej Slatine. Svoje prvé diela začala publikovať v roku 1951. Knižným debutom sa stala Rozprávka o dedovi Mrázovi, ktorá vyšla v roku 1954. Spisovateľka celú svoju tvorbu venovala detskému čitateľovi. Dokázala v nej citlivo zachytiť životné zážitky dospievajúcej mládeže a jej vnútorné konflikty. Hranica medzi reálnym a fantastickým v jej knihách zostala vždy otvorená. Venovala sa aj zostavovaniu zborníkov a výberov, v ktorých často siahala po ľudových námetoch a ľudovej slovesnosti a prekladom z ruštiny, češtiny a nemčiny. Jej knihy boli preložené do 21 jazykov.
Eka