Riziká spojené s nedodržiavaním bezpečnostných zásad sa týkajú 45 % užívateľov internetbankingu. Vyplýva to z online prieskumu, ktorý realizovala Slovenská banková asociácia (SBA). Podvodníci obozretnosť bankových klientov skúšajú rôznymi spôsobmi aj prostredníctvom bankomatov či sociálnych sietí. SBA preto pripravila sériu bezpečnostných manuálov, ktoré klientom pomôžu chrániť svoje peniaze pred zneužitím. Zároveň sa zameriava na najčastejšie mýty spojené s jednotlivými podvodmi. V rámci prvého manuálu sa venuje bezpečnosti hesiel do internetbankingu.
Preventívna séria bezpečnostných manuálov
SBA pripravila sériu bezpečnostných manuálov, v ktorých postupne ponúkne jednoduché, najmä preventívne, riešenia aj pre prípad skimmingu, phishingových útokov a ďalších foriem podvodov. Jednotlivé spracované témy budeme postupne zverejňovať na informačnom portáli SBA AkoToJeNaozaj.sk.
„Pre bezpečnosť a ochranu pred zneužitím bankových služieb je okrem dôsledných bezpečnostných opatrení bánk zásadne dôležitá aj disciplína klientov, ktorí ich využívajú. Bezpečnosť bankových služieb, s osobitným dôrazom na online prostredie, vnímame ako oblasť, kde je dôležité neustále robiť osvetu medzi bankovými klientmi a zvyšovať tak ich opatrnosť, aby sa eliminovalo riziko zneužitia podvodníkmi,“ vysvetlil Ladislav Unčovský, výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie.
Prvá téma: Bezpečné heslo do internetbankingu
Podľa online prieskumu , ktorý realizovala SBA, sa riziká spojené s nedodržiavaním bezpečnostných zásad týkajú 45 % užívateľov internetbankingu. Ide najmä o neopatrnosť pri voľbe hesiel do internetbankingu, nedostatočné zabezpečenie zariadení, ktoré klienti používajú na prístup do internetbankingu, a využívanie verejných počítačov na prihlásenie sa do internetového bankovníctva.
Zdroj: Prieskum SBA v spolupráci s NMS market research
Mýtus: Heslo do internetbankingu je z hľadiska bezpečnosti nepodstatný údaj.
Fakt: Heslo je základným ochranným štítom pred kybernetickými útočníkmi. Treba si uvedomiť, že užívateľské heslo do internetbankingu zároveň predstavuje cestu k vášmu bankovému účtu a citlivým bankovým informáciám. Hoci na realizovanie transakcií je potrebné prelomiť ďalšie bezpečnostné prvky, bezpečnosť hesla neradno podceňovať.
Mýtus: Najdôležitejšie je, aby som si heslo ľahko zapamätal. Veď ako hekeri zistia napríklad dátum môjho narodenia?
Fakt: Odolajte pokušeniu použiť mená vašich blízkych, dátum narodenia, vaše telefónne číslo či názov miesta bydliska. Je to síce pohodlné a ľahko zapamätateľné, ale tiež ľahko prelomiteľné heslo. Čím dlhšie heslo, tým lepšie. Ideálne aspoň 8 rôznych znakov (kombinácia veľkých, malých písmen, číslic a znakov). Heslo si nechajte pre seba, neprezrádzajte ho ani najbližším. Nikde ho nezapisujte a radšej si ho pamätajte. Nikdy nepoužívajte to isté heslo opakovane.
Mýtus: Najlepšie je ponechať si heslo, ktoré mi dá moja banka ešte na začiatku.
Fakt: Heslo do internetbankingu treba často meniť, ideálne každých 30 – 60 dní. Najmä, keď nemáte istotu, že zariadenia cez ktoré doň vstupujete, sú zabezpečené. Ak vám niekto ukradol heslo a neviete o tom, tým, že heslo v rámci pravidelnej rutiny nezmeníte, dávate podvodníkom priestor na to, aby o vás získali ďalšie informácie, ktoré môžu zneužiť a spôsobiť vám škodu.
Mýtus: Ideálne heslo do internetbankingu je univerzálne, ktoré môžem použiť do všetkých kont na internete.
Fakt: Nikdy nepoužívajte rovnaké heslo ako do internetbankingu aj do iných služieb (email, sociálne siete). Dbajte na jeho jedinečnosť. Podvodníci často striehnu na heslá na sociálnych sieťach a potom hľadajú spôsoby, ako získať ďalšie informácie a prístup k vášmu účtu býva často na prvom mieste.
Mýtus: Prihlasovanie do internetbankingu cez Free Wifi siete alebo verejné počítače je bezpečné.
Fakt: Prihlasovaním do internetbankingu cez nezabezpečené verejné siete alebo verejné počítače sa vystavujete riziku, že vaše dáta zneužije tretia strana. Môžete byť napríklad presmerovaní na falošnú stránku vašej banky a nič netušiac poskytnúť podvodníkom všetky informácie na ukradnutie peňazí z vášho účtu.
Mýtus: Stačí mi antivírusová ochrana počítača. Na ostatné zariadenia ako tablet a smartfón ho nepotrebujem.
Fakt: Pozornosť by sme mali venovať antivírusovému zabezpečeniu všetkých zariadení, ktorými pristupujeme do internetbankingu. Netreba pritom okrem počítača zabúdať aj na smartfóny a tablety. Tie sú totiž čoraz populárnejšou vstupnou bránou k elektronickému bankovníctvu.
Zhrnutie
Tipy pre bezpečné heslo do IB:
- Odolajte pokušeniu použiť mená vašich blízkych, dátum narodenia, vaše telefónne číslo či názov miesta bydliska. Je to síce pohodlné a ľahko zapamätateľné, ale tiež ľahko prelomiteľné heslo.
- Nikdy nepoužívajte to isté heslo opakovane.
- Čím dlhšie heslo, tým lepšie. Ideálne aspoň 8 rôznych znakov (kombinácia veľkých, malých písmen, číslic a znakov).
- Heslo často meňte, ideálne každých 30 – 60 dní.
- Heslo si nechajte pre seba, neprezrádzajte ho ani najbližším. Nikde ho nezapisujte a radšej si ho pamätajte. Určite ho neuschovávajte v peňaženke alebo pri platobnej karte.
- Nikdy nepoužívajte rovnaké heslo ako do internetbankingu aj do iných služieb (email, sociálne siete), dbajte na jeho jedinečnosť.
- Vyhýbajte sa prihlasovaniu do internetbankingu cez Free Wifi alebo verejné počítače.
Dobrá rada na záver:
Užívateľom internetbankingu tiež pripomíname, že pozornosť by mali venovať antivírusovému zabezpečeniu zariadení pre prístup do internetbankingu. Netreba pritom okrem počítača zabúdať aj na smartfóny a tablety.