Aké by asi bolo žiť v koži niekoho iného, v odlišnej kultúre, s inými tradíciami? Čím prispela židovská komunita k rozvoju Košíc? Tieto otázky otvára projekt Byť Židom (Being a Jew).
Medzinárodný projekt s podporou Európskej únie v programe Európa pre občanov prinieslo do Košíc občianske združenie More, ktoré stojí za Festivalom židovskej kultúry Mazal tov. Vďaka tomu môžu Košičania spoznávať príbeh miestnej židovskej komunity.
Prvú možnosť objavovať židovské tradície, históriu a kultúru na podujatí Byť Židom už využilo vyše tridsať účastníkov počas poslednej marcovej nedele. Repríza projektu sa uskutoční aj v apríli. Je to príležitosť navštíviť synagógy a miesta späté so životom židovskej komunity, vychutnať si tradičnú hudbu, jedlo a uctiť si pamiatku obetí holokaustu.
Sprievodcami podujatia sú Mišo Hudák – autor alternatívneho sprievodcu po Košiciach KSC Kód, pedagogička a sprievodkyňa židovskými Košicami Jana Teššerová a Eva Bäckerová – podpredsedníčka Medzinárodného výboru Ravensbrück, ktorá viedla košickú skupinu organizácie Hidden Child (Ukrývané dieťa). Každý zo sprievodcov poníma tému z odlišného aspektu, čo účastníkom umožňuje zamyslieť sa nad históriou a kultúrou košických Židov z rôznych uhlov pohľadu.
Podľa podobného scenára sa projekt doposiaľ uskutočnil v litovských mestách Vilnius a Kaunas, v poľských Katoviciach a Gdansku a v rumunskej Alba Iulii.
Jana Šargová
More, o. z.
Foto: Dávid Hanko