05. 06. 2026
Vo štvrtok 4. júna 2026 zasadala v Luxemburgu Rada ministrov pre vnútorné záležitosti k otázkam ochrany Schengenu, budúcemu právnemu postaveniu odídencov z Ukrajiny, situácii na Blízkom východe či nastupujúcemu írskemu predsedníctvu v Rade EÚ.
Ministerstvo vnútra SR zastupovala I. štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.
Na úvod sa prvá štátna tajomníčka poďakovala Európskej komisii za vypracovanie správy o stave Schengenu za uplynulý rok. Uvítala jej stanovisko k zásadám proporcionality kontrol na vnútorných hraniciach, proti ktorým Slovensko dlhodobo vystupuje.
„Samotné posúdenie Komisie je v mnohých častiach pomerne kritické a identifikuje viaceré nedostatky v odôvodnení opatrení. Napriek tomu nám v záverečných odporúčaniach chýbajú konkrétne požiadavky na nápravu, ako aj jasne stanovené časové lehoty na ich splnenie,“ uviedla štátna tajomníčka.

Slovensko podporuje posilnenie ochrany vonkajších hraníc a efektívnu návratovú politiku.
V otázke dočasnej ochrany pre odídencov z Ukrajiny Slovenská republika podporila predlženie smernice o ďalší rok. V súčasnosti platí smernica do marca 2027. Prípadné obmedzenie rozsahu udeľovania ochrany si však bude vyžadovať ďalšiu diskusiu a jasné postupy.
„Osoby, ktoré by boli z dočasnej ochrany vylúčené, budú totiž s vysokou pravdepodobnosťou podávať žiadosti o medzinárodnú ochranu. Tie bude potrebné individuálne posudzovať v rámci azylového konania so všetkými kapacitnými, finančnými a personálnymi dôsledkami,“ poukázala I. štátna tajomníčka na niektoré z možných negatívnych dopadov takýchto obmedzení.
V prípade zamietnutia by sa objavila tiež otázka ochrany ľudských práv pri potrebe vykonania návratu na Ukrajinu.
V neposlednom rade bola predstavená príprava novej Európskej bezpečnostnej stratégie a priority írskeho predsedníctva v Rade Európskej únie v druhom polroku 2026.

