Nedostatok miest v škôlkach bude čoskoro minulosťou

Do roku 2020 by sa do materských škôl malo dostať až 95 percent detí vo veku 4 – 6 rokov. Ministerstvo školstva už na začiatku budúceho roka vypíše výzvy pre mestá a obce, ktoré sa môžu uchádzať až o 10 miliónov eur na zvýšenie kapacitnej nedostatočnosti materských škôl.
„Vláda Slovenskej republiky považuje rozvoj materských škôl za jednu zo svojich hlavných priorít,“ povedal minister školstva Juraj Draxler. Dodal, že vyhlásenie výzvy bude znamenať významný pozitívny krok vlády v oblasti rodinnej politiky, osobitne v oblasti podpory mladých rodín.

Zriaďovatelia môžu finančné prostriedky využiť rôznymi spôsobmi – môže ísť o prístavbu, nadstavbu, znovu zadaptovanie priestorov bývalých materských škôl a detských jasieľ na triedy materských škôl, zadaptovanie iných priestorov (najmä nedostatočne využívaných priestorov základných, ale v krajnom prípade aj stredných škôl) na triedy materských škôl (ako elokované pracoviská niektorej z existujúcich materských škôl), ale aj o výstavbu nových materských škôl, prípadne o kombináciu viacerých riešení, teda výstavbou nových materských škôl, ako aj rozšírením kapacít existujúcich materských škôl.

Konkrétny výber niektorého z uvedených spôsobov rozšírenia kapacít materských škôl bude závisieť od miestnych priestorových podmienok v jednotlivých lokalitách s najvyššou kapacitnou nedostatočnosťou.

Počet nevybavených žiadostí o prijatie do MŠ sa zvýšil z 1 679 v roku 2004 na 9 682 v roku 2013. Takmer polovica neuspokojených žiadostí je v Bratislavskom kraji, o ostatných krajoch sa pohybuje od 5 % (Banskobystrický) po 10 % (Žilinský). Najhoršia situácia je v okresoch Bratislava II, Bratislava V, Senec, Bratislava III, Bratislava IV, Žilina a Trnava.

Zdroj: www.minedu.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *